U zgradu je urađen automаtizovan sistem pumpi i ventila koji obezbeđuje da korisnici imaju stalan dotok vode i stabilan pritisak bez obzira na stanje u gradskom vodovodu.
Međutim, sistem ima nedostatke. Na slici vidite sistem pre revitalizacije.
Prvi nedostatak je loša korekcija pritiska, kada u gradskoj mreži pritisak nije dovoljan. Sistem upravljanja pumpama je bio vrlo primitivan. Pumpe su imale samo dva režima rada – uključeno i isključeno. Stoga, podizanje pritiska nije bilo neprimetno, nego on osetno varira u ciklusima od 10-ak sekundi. U praksi, to znači da tuširanje ispod mlaza tople vode bilo vrlo neprijatno jer su oscilacije u temperaturi su bile i nekoliko stepeni celzijusa.
Drugi nedostatak je bio primetan u situaciji kada pritisak u gradskoj mreži bude povišen, sistem ventila koji bi trebao da ga ograniči na dozvoljenom nivou, nije radio usled zapuštenosti jer nije bo servisiran 10 godina. Dodatno, ako su pumpe u trenutku povišenog pritiska iz gradske mreže bile aktivne, dešavalo se da pritisak u zgradi postane toliko visok da sigurnosni venitili bojlera po stanovima na nižim spratovima cure i proizvode zvukove koji su se čuli u čitavoj zgradi, a nekim situacijama je dolazilo do oštečenja kazana.
Sve je to bila ne samo nelagoda nego i veliki rizik za našu imovinu.
Zbog neprijatnosti i bezbednosti ja sam odavno isključio sistem i mi se godinama oslanjamo na pritisak vode iz mreže. To znači da na visokim spratovima vode ima, ali je pritisak slab. Čim pritisak u mreži padne za recimo 2 bara, vode na poslednjim spratovima više nema.
Pre nekoliko dana, kada je zbog radova u gradskoj mreži, pritisak vode je bio toliko nizak da su samo stanovi do 8. sprata imali vodu. U nekim drugim zgradama tehničari održavanja su ručno uključivali sisteme poput našeg, čekajuči potom da se dovod iz mreža stabilizuje da bi ga brže-bolje ponovo isključili.
A to nije moralo da bude tako. Da smo intervenisali na našoj opremi na vreme, servisirali regulator pritiska, zaštitili bi se od opasnosti od udara iz mreže. I da smo kupili napredne regulatore rada pumpi , mi bismo uvek imali vode na svim spratovima, bez buke i opasnosti od poplave.
Pre dve godine, zgrada pored nas, Mimoza B, se obratila proizvođaćima opreme i pozvali ih da im rekonstruišu njihov sistem. Za te poslove su potrošili oko 180.000 dinara. Dve godine iskustva su me uverili da su trajno rešili problem. Stoga sam odlučio da i mi kao zajednica delujemo u istom pravcu.
Zamenili smo ormarič sa kontrolnom logikom, ekspanzionu posudu, servisirali regulacioni ventil i zamenili svu dotrajalu galanteriju te očistili kolena i kučišta ventila.
Da bi smo sistem učinili robusnijim u slučaju vrlo niskog dotoka vode iz gradske mreže, dokupili smo i veliki ekspanzioni sud od 150 litara. (vidi se na slici ispod)
Tako da imamo dve odlične pumpe kojima upravljaju dva frekfentna regulatora poslednje generacije(slika iznad) koji konstantno prate stanje u mreži naše zgrade i neprimetnim koracima koriguju pritisak.
Ukupna cena izvršenog servisa, zamene delova i proširenja mogučnosti sistema iznosi 186.786 dinara.
Ispod vidite završen sistem nakon servisa.
Svaka cast! Odlicno resenje.