- Dokupili ručna sisteme za gašenje požara i postavi ih na projektovana mesta.
- Kompletirali sva creva i mlaznice u hidrantskim ormaričima.
- Zamenili čelična vrata na hidrantskim ormarima za staklene.
- Rekonstruisali kompletan sistem za automatsko gašenje požara.
- Popravili sonde za detekciju CO2. Doveli u red ventilacionu stanicu (koja se sad uključuje kada je koncantracija CO2 zaista iznad dozvoljene a ne na svakih nekoliko minuta kao krajem prošle godine).
- Osposobili kompletnu PP centralu (restaurisali 3 od 10 krakova sistema koji uopšte nisu radili i koji su nas lažnim alarmima maltretirali mesecima).
- Očistili sve muljne jame u garaži (verovatno prvi put od kada je naselje napravljeno).
- Popravili nekoliko neispravnih muljnih pumpi.
- Dokupili kamere na ulaznim rampama u garaži.
- Klimatizirali prostoriju gde se nalazi PP centrala, kontrola video nadzora i službenik obezbeđenja.
- Uveli nove procedure za obezbeđenje garaže.
- Uredili sistem zaštite od nepropisno parkiranih vozila na prilazima ulaznim rampama.
- Zamenili sve neispravne sijalice.
Već mesecima upravnici zgrada Đurđevak, Suncokret i Mimoza se bore sa nasleđem proteklih vremena dok je naseljem pa i našom garažom upravljao i održavao je, First Facility. Kada su nakon jednogodišnje borbe sa nama koji nismo želeli sa njima da nastavimo posao, konačno otišli u leto 2016. godine za sobom su ostavili haos. Garaža je bila poluosvetljena, svaka peta sijalica je radila, protivpožarni sistem je bio neispravan, garaža prljava, agregat nefunkcionalan, muljne pumpe delimično ispravne, muljne jame pune i verovatno nikad očišćene, video nadzor u samoj garaži nije ni postojao.
Da li je i danas tako?
Gledano iz cipela jednog vlasnika garažnog mesta, situacija u objektu nije izgledala mnogo drugačije od današnje. Za večinu korisnika garaže pitanje koje pravi razliku je da li rampa na ulazu radi ili ne, odnosno da li je jedan njen krak pao više nego što to izgleda pristojno i to je sve. Međutim, za nas koji o stanju garaže znamo mnogo više takvo posmatranje stvari bilo bi neodgovorno.
Naime, svaki upravnik je prema Zakonu o stanovanju i održavanju objektivno odgovoran za sve bezbednosne aspekte korištenja garaže. Nije dovoljno da uklonimo razbijenu flašu sa poda ili potrujemo pacove jednom u 6 meseci. Kompletan sistem aktivne i pasivne protivpožarne zašite mora da bude ispravan i servisiran u skladu za propisima. To takođe znači da dojava požara preko PP centrale mora da funkcioniše besprekorno. Sistem za automatsko gašenje požara (aka Splinker sistem) mora da bude redovno čišćen a vazduh u cevima da bude na propisanom pritisku. Dodatno, svi ručni sistemi za gašenje moraju da budu provereni i kompletni. Ukratko, sve mora biti na svom mestu, kompletno i provereno kako to od nas traže zakoni. Zbog komplesnosti svih sistema koji se nalaze u garaži, imamo menadžere koji o tome brinu, tehničko održvanje i radnike obezbeđenja i PP zaštite.
I upravo sve to što sam pomenuo i još ponešto što je važno ali ne i obavezno, smo oposlili u međuvremenu. Verujem da vas zanima da pročitate šta smo sve uradili u garaži sa novcem koji smo redovno a ponekad i vandredno sakupljali. Evo liste najvažnijih akcija: