Već dugo se diskutuje o mogućnosti da se u Belvilu sagradi škola. Mnogi od nas se sećaju da nam je ta mogućnost stavljana u izgled u vreme kada smo kupovali stanove. Nakon što je izgrađen vrtić osnovano smo očekivali da će grad ili opština prepoznati da nam je potrebna i škola te da će njena izgradnja da usledi kao logičan nastavak.
Znamo da su gradskim planovima određena dva placa na kojima bi mogla da se izgradi škola za decu iz Bloka 67: (1) čistina ispred vrtića ’Tesla – Nauka za zivot,’ koja se trenutno koristi kao neobeleženi parking, i (2) prostor između tržnog centra i A Bloka, pored Ruske škole.
U Belvilu stanuje oko 5000 ljudi u 1800 stanova a sva igrališta u naselju puna su dece. Ipak, otvara se pitanje da li je to dovoljno za jednu školu. Evo podataka. Može se očekivati da se u školskoj 2017/18 godini u školu upiše oko 250 dece iz Belvila. Među tom decom njih oko 50 po uzrastu spada u VI, VII ili VIII razred osnovne škole. Taj broj je nedovoljan za formiranje odeljenja, pa škola isprva ne bi ni imala odeljenja u ovim, višim, razredima. Drugim rečima, s početka, škola bi imala po dva do tri odeljenja od prvog do trećeg razreda, kao i po jedno odeljenje četvrtog i petog razreda. To znači da bi nastavu držali učitelji odnosno nastavnici iz drugih škola i da bi se verovatno često menjali. U tim uslovima, teško je poverovati da bi se stvorila bilo kakva stalna radna atmosfera i kohezija u kolektivu nastavnika, što bi moglo da se odrazi na kvalitet nastave, odnose među decom, i tako dalje.
Razumna je pretpostavka da bi škola mogla da se popuni do školske 2022-23. i da do tada ima po nekoliko odeljenja za svaki razred – pod pretpostavkom da roditelji iz Belvila ne počnu da premeštaju svoju decu u škole u kojima postoje bolji uslovi, s obzirom na to da je u njima formiran veći broj odeljenja i da postoji stalan nastavni kadar koji datu školu doživljava kao svoju. Svemu tome treba dodati A Blok i Savadu – nova naselja u našoj blizini koja će u nekom trenutku biti useljena. Deca iz tih naselja mogla bi da gravitiraju ka istoj školi kao deca iz Belvila.
Stručna lica u gradskom Sekretarijatu za obrazovanje uveravala su me da neka opšta znanja iz domena demografije kazuju da bi posle 2023. godine broj novoupisane dece mogao da počne osetno da pada i da se stabilizuje na polovini petogodišnjeg preseka u vremenu kada je dece bilo najviše. To znači da bi u nekom času u budućnosti opet moglo da se dogodi da broj upisane dece nije dovoljan, te da nije opravdano postojanje škole kada bi ta deca mogla da se upišu u druge novobeogradske škole, od kojih su neke već u ovom trenutku poluprazne.
U istom razgovoru koji sam bio slobodan da u našem zajedničkom interesu vodim s nadležnima rečeno mi je da izgradnja škole srednje veličine (do 1000 dece, kao škola koja je izgrađena u relativno novom naselju Stepa Stepanović) košta oko 3,2 miliona evra. Vreme potrebno za planiranje, projektovanje, izgradnju i opremanje škole, odnosno za dovođenje škole u stanje u kojem bi ona mogla da počne s radom, iznosi 2 godine. Minimalan broj dece u školi iznosi 485, to jest po dva do tri odeljenja u svakom razredu, od prvog do osmog. U protivnom, izgradnja i održavanje škole nisu ekonomski isplativi. Zaposleni u nadležnom gradskom organu prihvatili su rezultate ankete koju smo sproveli u Belvilu, objasnili nam da ona za njih ima veliku informativnu vrednost i podučili nas da svoje napore preusmerimo na opštinu Novi Beograd, pošto inicijativa za podizanje nove škole po pravilu dolazi od opštine. Opština je ta koja, na osnovu broja prijavljene dece, broj novih stambenih jedinica, broja upisanih đaka prvaka i našeg pritiska, treba da predloži gradu izgradnju nove škole i, naravno, da valjano obrazloži taj svoj predlog.
Koje su nam mogućnosti do tada?
Grad najavljuje da će organizovati prevoz dece školskim autobusima. Na proleće bi trebalo da bude nabavljeno prvih dvanaest žutih autobusa u te svrhe, a potom i još autobusa ako se ispostavi da ovaj broj nije dovoljan. Isto tako, na Novom Beogradu postoje škole sa manjkom dece, a neke se praktično gase, pa nam je rečeno da će u novobeogradskim školama u svakom slučaju biti mesta za decu iz Belvila. U aprilu bi trebalo da bude gotova studija koju je Grad naručio a koja bi trebalo da pruži bolji uvid u stanje u gradskom školskom i predškolskom sistemu (broj dece, broj škola i vrtića, takozvani slobodni kvadrati u školama i vrtićima, nastavno osoblje, ostali raspoloživi resursi, i tako dalje).
Za sada postoji jedna stvar koju možemo da uradimo kako bismo doprineli formiranju opštinske odluke da Gradu predloži izgradnju škole za decu iz Belvila, A Bloka i Savade, a to je: da prijavimo svoju decu na adresi na kojoj stanujemo, u ovim naseljima, odnosno da proverimo da li se naša deca vode na ovim adresama u vrtićima i školama koje pohađaju.
Molim vas da tako i učinite, ne bismo li povećali šanse da se u dogledno vreme ostvari naš plan – Škola_za_Belvil 🙂
Pozdrav,
Nenad Miric
pss/suncokret_b